Męskie zegarki z chronografem

Męski zegarek to nie tylko gadżet umożliwiający sprawdzenie godziny, ale także ozdoba i synonim elegancji oraz klasy. Jeszcze do niedawna wielką popularnością cieszyły się zegarki z dużymi tarczami, ale ostatnio coraz częstszym wyborem mężczyzn padają zegarki z chronografem.

Na wstępie należy wyjaśnić, czym takim jest ów chronograf i jaką pełni funkcję. Otóż chronograf to bardzo skomplikowany mechanizm, którego główny zadaniem w zegarkach męskich jest mierzenie sekund za pomocą specjalnej, dodatkowej wskazówki sekundowej. Mamy więc tutaj do czynienia ze stoperem, bardzo dokładnym stoperem, który odmierza czas na niewielkich odcinkach. Taka funkcja jest niezmiernie przydatna w sporcie, szczególnie w biegach, gdy zawodnikom mierzy się czas właśnie za pomocą specjalnego zegarka z wbudowanym chronografem.

Możemy więc powiedzieć, że chronograf to nic innego jak zegarek z wbudowaną specjalną funkcją stopera. Jak się domyślamy, funkcja ta nie jest zbyt droga i dzisiaj właściwie każdego stać na średniej klasy zegarek ze stoperem w postaci chronografu.

Na rynku pojawiają się nawet nieduże, srebrne zegarki kieszonkowe zawieszone na łańcuszku, które posiadają wbudowany chronograf. Nie są to oczywiście te modele kieszonkowych zegarków, które znamy z opowiadań babć lub opisów książkowych. Takich zegarków jest oczywiście coraz mniej, ponieważ wypierają je najnowsze modele wielofunkcyjne, ale z pewnością możemy jeszcze w sklepach z zegarkami lub u zegarmistrzów otrzymać tego rodzaju małe cudeńka dawnej techniki.

Wiele jest wśród nich także modeli kolekcjonerskich, a ponadto zupełnie nowych, z wbudowanym skomplikowanym mechanizmem chronografu. Wróćmy jednakże do zwykłych zegarków z paskiem, które posiadają chronograf. Są to coraz częściej modele ekskluzywne, których cena ma wpływ na jakość. Taki zegarek nie niszczy się pod wodą, jest wytrzymały w każdych warunkach i doskonale sprawdza się na  różnego rodzaju wyjazdach, w podróżach i ekstremalnych sytuacjach.